Hörneå bys hemsida
web-redaktör: lena.lindholm@becken.se
kontakt

Vår över Bottenviken 2026

Skog och fritid

Reportage

Startsida

Hörneå bys hemsida www.becken.se

Vår över Bottenviken 2026

Med våren kommer ett speciellt ljus över landskapet. Så sker även över Bottenviken vilket denna artikel ger exempel på, i början av april. Platsen är Hamnskär, en del av Hörnefors som dyker upp i olika sammanhang på Becken-Webben, om dess historia och om nutid. På Hamnskär fanns även Hörnefors Fabrik, det som idag är ett företagarcentrum. Här fanns då som nu bostadsbebyggelse, ursprungligen för fabrikens behov.

Bild 1. Skål över Bottenviken, kunde man tro. Nu är det istället en så kallad "skorsten" för att tända grillkol.

Bild 2. En spegelblank Bottenvik i kvällsljus.

I bild 2 ses en landtungan från vänster, som är spetsen av den halvö som skiljer Sörmjöle och Hörnefors. Yttersta skäret heter Blågrundet. Landhöjning har förändrat landskapet sedan förra istiden, att läsa mer om via denna länk. Till höger om Blågrundet ligger först ön Antrevet och nästa prick till höger är ön Vapplan.

Öarna Antreven och Vapplan var viktiga för dåtida fiskar, vilket dokumenterats av Hörneås egen fotograf Algot Engström. En serie foton visar fiskarna i arbete. På Becken-Webben finns denna artikel i två versioner - med adderade pratbubblor och utan dessa störande bubblor.

I hemsidans ungdom 2009 lades många gamla svartvita foton ur Algots arkiv upp på nätet. För att lätta upp innehållet adderades ibland pratbubblor. Algots fiske-bilder uppmärksammades av läsare i Sörmjöle som gladdes åt detta historiska bildmaterial. Man önskade dessa utan pratbubblorna vilket är fullt begripligt. Högupplösta bilder har även skickats till grannarna i Sörmjöle.

Bild 3. Denna bild är från ett senare tillfälle än de övriga. På senkvällen den 1:a maj går månen upp i horisonten. På 15 minuter har den kommit upp ur havet till denna höjd.

Bild 4. På sena natten kommer ljuset tillbaka i öster.

Bilderna 3 och 4 är särskilt intressanta för den med dragning åt arkeologi och mytologi. Den stora röda månen som kliver upp ur havet var densamma under bronsåldern. Hörneå var populärt under bronsåldern med många rösen. Skribenten tillhör skaran av intressenter över det gamla, 1000-tals år bort. Ett exempel är artikelserien om gamla kustlinjer. Arkeologi och mytologi tangerar även religionshistoria, exempelvis i artikeln om Grundsunda kyrka, en uppgrundad fjordbotten/sund som leder tiden bortom kristendomens horisont.

Bild 5. Sol över Hamnskär under tidig morgon. Solen är "gammal", från ett fotot juni 2020 och förekom i artikeln Chlorophyll - Green Magic.

Denna artikel ska inte övergå i arkeologi. Den intresserade kan läsa mer på nätet om Njord och Nerthus som leder tillbaka mot bronsåldern. Sommarblotet, idag med negativ klang, har paralleller till vårt midsommarfirande, i månens sken. Förvisso inträffade detta vid första fullmånen efter midsommarsolståndet, vilket är något senare än dagens midsommar.

Solen drogs av hästar över himlavalvet, med olika namn som Arvaker och Allsvinn, eller Skinfaxe. I många religioner var solen gudomlig, exempel inom egyptiska dito. Hur solen bedömdes under nordisk bronsålder synes det råda delade meningar om inom arkeologin. Mer finns att läsa om i exempelvis Jonathan Lindströms böcker.

Det är dock fascinerande att reflektera hur vår bys invånare för några 1000 år sedan blickade ut över Bottenviken där månen och solen steg upp.

Bild 6. På morgonen står solen redan högt.

Gunnar Engström, 2026-05-02

Besökare

Hörneå bys hemsida www.becken.se